R E K L A M A


AKTUALNOŚCI - WYWIADY - KATALOG FIRM - FILMY - ZDJĘCIA - OGŁOSZENIA - PATRONAT MEDIALNY - KONTAKT
POLECAMY: Zamów reklamę | Dożynki 2015 | RTS | XXIV piesza pielgrzymka na Jasną Górę | Finanse Koluszek | Budowa fermy drobiu | Śmiertelny wypadek w Nowym Redzeniu

R E K L A M A


Wyliczenie opłaty środowiskowej - informacje praktyczne

Kontynuując rozpoczęty cykl dotyczący opłat środowiskowych, obowiązków ich uiszczania, przedkładania druków do Urzędu Marszałkowskiego chcielibyśmy przedstawić kilka użytecznych informacji potrzebnych do wyliczenia opłat i przedłożenia sprawozdania za I półrocze 2012r.

Najbardziej powszechną opłatą środowiskową jest opłata z tytułu odprowadzania gazów i pyłów do powietrza. Podmioty gospodarcze mają obowiązek dokonywania tej opłaty oraz przedkładania informacji o jej wysokości, najczęściej z tytułu posiadania kotłowni dla swoich budynków oraz posiadania środków transportu (tj. opłaty z tytułu emisji spalin). Te dwie opłaty dotyczą większości zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, chociażby poprzez fakt zarejestrowania samochodu firmowego.

W druku Stawki jednostkowe do opłat środowiskowych na 2012 r. w tabeli "I" zawarte są stawki za Mg zużytego paliwa w kotłowniach, w zależności od rodzaju spalanego paliwa oraz mocy grzewczej kotła. Tabela "J" tego samego druku zawiera stawki za jednostkę spalonego paliwa w procesach spalania paliw w silnikach spalinowych, w zależności od jego rodzaju i pojazdu. Stawki obowiązują w roku 2012.

Druk do wypełnienia za I półrocze 2012 r. w którym przesyłamy wyliczoną opłatę za I półrocze 2012r. obowiązuje od 2009r. Wypełniamy i przesyłamy tylko tę część druku, która nas dotyczy. W przypadku opłat za odprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, w wyniku spalania paliw w kotłowniach oraz silnikach spalinowych wypełniamy odpowiednio w druku 2: załącznik nr 1 - zbiorcze zestawienie opłat z tytułu odprowadzenia gazów i pyłów do powietrza; załącznik nr 2 - nagłówek wraz z tabelą C (wykaz kotłów) oraz tabelę D (wykaz zużytego paliwa w pojazdach silnikowych) z objaśnieniami i podpisami osób upoważnionych do reprezentowania firmy.

W tabeli C trzeba sprecyzować rodzaj kotła i spalanego paliwa (tu pomoże jego dostawca). W tabeli D warto zwrócić uwagę na gęstość paliw do przeliczania z litrów na Mg (tonę), odpowiednio Benzyna silnikowa - 0,755 kg/l, Gaz płynny propan - butan - 0,5 kg/l, Olej napędowy - 0,84 kg/l. Przeliczenia dokonujemy w oparciu o wzór: zużycie paliwa [l] * gęstość paliwa [kg/l] / 1000 = zużycie paliwa [Mg]. Po wyliczeniu iloczynu zużycia spalonego paliwa i stawki z druk. 1 (druk do pobrania) otrzymujemy wysokość opłaty środowiskowej.

Zakładając, że nie mamy więcej podstaw i obowiązków do przedłożenia opłat przesyłamy tak przygotowane sprawozdanie, na poniższe adresy:
Urząd Marszałkowski w Łodzi
Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
(Osobiście korespondencję można składać w Biurze Podawczym - IV piętro pok. 403.)

Drugi egzemplarz wykazu należy przesłać do:
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, ul. Lipowa 16, 90-743 Łódź.
Opłaty zaś dokonujemy na numer konta:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI W ŁODZI
Bank Ochrony Środowiska S. A. Oddział w Łodzi
86 1540 1245 2001 4800 4789 0001
Należy dodać w tytule wpłaty np. "opłata za emisję I półrocze 2012 rok".

Opłaty można uiszczać również w kasie urzędu pok. 1012 (piętro X) od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:30 - 11:00, 14:00 - 15:00. Weryfikacją przedkładanych wykazów zajmują się pracownicy Wydziału Opłat za Korzystanie ze Środowiska - (piętro V).

Niestety póki co nie ma możliwości przesyłania druków w formie elektronicznej, podmiot, który jest zwolniony z opłaty nie jest zwolniony z przesłania informacji. W przypadku środków transportu płacimy opłatę od miejsca jego zarejestrowania, natomiast w przypadku kotłowni od miejsca lokalizacji obiektu.

Warto pamiętać, że informacji dotyczących spraw związanych z emisją gazów lub pyłów do powietrza udzielają pracownicy Wydziału Opłat za Korzystanie ze Środowiska pod numerem telefonu: tel. 42 663 35 39 - obowiązującym dla mieszkańców powiatu łódzkiego-wschodniego.

Postaraliśmy się w formie skróconej przedstawić najbardziej istotne informacje potrzebne do wyliczenia opłaty środowiskowej z tytułu odprowadzenia gazów i pyłów do powietrza w wyniku spalania paliw w kotłowniach oraz spalania paliw w silnikach spalinowych. Nie jest to oczywiście cały zakres opłat, jednakże obowiązkiem większości przedsiębiorców jest uiszczenie opłat właśnie z tego tytułu.

Temat po przeanalizowaniu wydaje się trochę mniej skomplikowany, szczególnie użyteczne w tym zakresie są informacje, przykłady i wyliczenia opłat na stronach Urzędów Marszałkowskich. Niestety dla firm, które mają szerszy zakres obowiązku uiszczenia opłat to nie jest koniec, taki sam materiał trzeba przygotować dla opłat z innego tytułu niż powyżej. No cóż, przecież od kilku lat dążymy do zmniejszenia biurokracji.

Przeczytaj także:
Przedsiębiorco, opłaty za korzystanie ze środowiska czas zapłacić

  | lipiec 18 2012 21:48:22 · 0 Komentarzy · · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]


Katalog
Gastronomia Medycyna Sport Usługi
Inne Nauka Turystyka Uroda
Komunikacja Rozrywka Urzędy Zakupy

Dodaj

R E K L A M A


SONDA
Które miejsce zajmie KKS Koluszki w aktualnym sezonie?

1-4

5-8

9-12

13-16

R E K L A M A

NAJNOWSZE GALERIE ZDJĘĆ

R E K L A M A

Relacje LIVE
Start Brzeziny 1:0 KKS Koluszki
02.09.15 r. - 3. kolejka Łódzkiej Klasy Okręgowej
POPULARNE
Finanse Koluszek: Jesteśmy mniej zamożni od Jeżowa…

Burmistrz Koluszek zarabia niewiele mniej od prezydent Warszawy

KKS będzie miał nowy stadion? Wszystko w rękach radnych...

Szef koluszkowskiego PSL-u dostał posadę w Zakładzie Usług Komunalnych

O obwodnicy Koluszek nadal możemy tylko pomarzyć

Jacek Wójcicki podczas spotkania w Koluszkach: "Ludzie nadal wierzą w propagandę"

Kolejny wpadek kolejowy. 39-letni mężczyzna stracił prawą nogę

Formacja Chatelet poleca portal NASZEKOLUSZKI.PL [WIDEO]

Czy kino Odeon jest źle zarządzane?
R E K L A M A

WYDARZENIA
XII sesja Rady Miejskiej w Koluszkach
28.09.15 r. - Urząd Miejski

Dodaj

NA SKRÓTY
Gastronomia
Dyżury aptek
Rozkład jazdy PKP
Repertuar kina Odeon 3D
Speed Travel - rozkład jazdy
Przydatne nr telefonów
R E K L A M A


R E K L A M A